Od poniedziałku 09/06 do czwartku 12/06 każdego wieczoru w Synagogdze pod Białym Bocianem otwarte projekcje najlepszych filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”: 


Poniedziałek / 9.06 / 22:00
BEZSENNOŚĆ
reż. Andrzej Titkow, Polska 2013,czas: 53min, film dokumentalny;

Film opowiada o postaci Leonarda Borkowicza, urodzonego w 1912 roku w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. W młodości został członkiem ruchu komunistycznego. W więzieniach II RP spędził ponad pięć lat, później trafił do obozu w Berezie Kartuskiej. Po wojnie pełnił wiele funkcji partyjno-rządowych. Był żołnierzem i więźniem, partyjnym apartczykiem i opozycjonistą.

INTRUZ
reż. Nicky J. Ilan Izrael, 2012, czas. 16 min.; film dokumentalny;

Dla Yohana jest to ostatni dzień służby wojskowej w izraelskiej armii. Jest on niemieckim ochotnikiem, który niebawem ma otrzymać izraelskie obywatelstwo. Yohan strzeże mało znaczącego posterunku wojskowego na granicy między Izraelem i Egiptem. Podczas ostatniej zmiany, Yohan i jego towarzysze – dowodzący oficer Pini i komik Shmil – natykają się na ekscentrycznego afrykańskiego intruza oraz jego udekorowanego cielaka. Yohan, entuzjastyczny patriota, dostaje od Piniego kontrowersyjny rozkaz testujący jego lojalność.

PANI SPOD SZÓSTKI
reż. Malcolm Clarke, Kanada, USA, Wielka Brytania, 2013, czas. 39 min., film dokmentalny;

"Pani spod szóstki", laureat Oscara, jest jedną z najbardziej inspirujących, podnoszących na duchu historii roku. Mająca 109 lat Alice Herz Sommer, najstarsza osoba, która przeżyła Holocaust, każdego dnia ćwiczyła na fortepianie przez dwie i pół godziny. Aż do śmierci w dniu 24 lutego 2014 była osoba niezależną i przypisywała swoje długie życie nie „dobrym genom”, ale „dobrej muzyce”. Pozytywny i optymistyczny ogląd świata oraz głębokie przekonanie o zasadniczej dobroci rodzaju ludzkiego utrzymywało Alice Herz Sommer przy życiu przez ponad stulecie.

PUKANIE DO DRZWI
reż. Door Eliran Elya, Izrael 2013, czas. 11 min. film krótkometrażowy;

W życie popularnego pisarza wkracza cudzoziemiec z wycelowaną w jego głowę bronią i zmusza go by opowiedział mu historyjkę. Następnie wkracza analityk statystyczny. On również przystawia broń do głowy pisarza i żąda opowiedzenia historyjki. Sytuacja się mocno komplikuje, staje się nieprzyjemna, gwałtowna i krwawa. Akcja filmu ociera się o absurd, ale pokazuje wpływ codziennej przemocy na psychikę Izraelczyków.


Wtorek / 10.06 / 22:00

MÓJ NAJSZCZĘŚLIWSZY DZIEŃ
reż. Michał Bukojemski, Polska 2013, czas: 67 min.; film dokumentalny;

Marian Turski jest Polakiem, Żydem, był komunistą. Historia jego ocalenia z Holokaustu jest punktem wyjścia do opowiedzenia o życiu tego wybitnego dziennikarza i historyka, wnikliwego obserwatora i uczestnika życia powojennej Polski. Ludzkiej solidarności zawdzięcza przetrwanie wojny. Solidarność lat osiemdziesiątych wyrzuciła na „śmietnik historii” Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą, której był członkiem. Marian Turski, uczestnik i chłodny obserwator, daje świadectwo epoki.


Środa,/ 11.05 / 22:00

REGINAreż. Diana Groó, Niemcy, Węgry, Wielka Brytania, 2013, czas. 49 min., film dokumentalny;

Regina opowiada historię Reginy Jonas (1902-1944), pierwszej na świecie rabinki. Dorastała na biednych przedmieściach Berlina jako córka ortodoksyjnego żydowskiego domokrążcy. W 1935 r. została wyświęcona, a jej niezwykła religijność dawała nadzieję i odwagę wielu prześladowanym niemieckim Żydom. Mimo, że wielu rabinów wyemigrowało z powodu nazistowskich prześladowań, Jonas niestrudzenie kontynuowała pracę w obozach koncentracyjnych i w wieku 42 lat została zamordowana w Auschwitz w 1944 r.



Czwartek / 12.06 / 22:00

ŻYDOWSKI KARDYNAŁ
reż. Illan Duran-Cohen, Francja, 2013, czas. 97 min., film fabularny;

Niewielu ludzi doświadcza podobnego losu co Jean-Marie Lustiger. Urodził się w rodzinie żydowskiej, a został kardynałem. W wielu 14 lat, podczas okupacji Francji, wbrew woli rodziców przeszedł na katolicyzm. Był już jakiś czas księdzem, gdy nagle zaczął się wspinać po drabinie kościelnej hierarchii dzięki Janowi Pawłowi II, z którym szybko się zaprzyjaźnił. W 1985 r. polski zakon Karmelitanek osiadł za przeklętymi murami Auschwitz, gdzie została zamordowana Giselle Lustiger. Jean-Marie Lustiger, wyjątkowy człowiek Kościoła, został wybrany by rozwiązać zaistniały konflikt, który odzwierciedla również jego osobiste dylematy.

Więcej informacji o festiwalu Żydowskie Motywy | Jewish Motifs IFF na www.jewishmotifs.org.pl