W tym roku tematem SIMCHY jest DIASPORA - rozproszona po świecie społeczność żydowska. 

„Diaspora” z greckiego oznacza rozrzucone ziarno. Program Festiwalu został skonstruowany tak, by uświadomić widzom, jak niezwykła różnorodność wykształciła się wśród rozsianych po świecie wyznawców judaizmu.

Bogactwo muzyczne kultury żydowskiej zaprezentują gwiazdy tegorocznej SIMCHY:  łączący tradycje afroamerykańską i żydowską, „książę koszernego gospel” - Joshua Nelson, wychowana w Izraelu egipska poetka i wokalistka - Haya Samir, amerykański kantor urodzony w Grecji, wybitny tenor i wiodący interpretator klasycznej muzyki żydowskiej, zwany również „Pavarottim z bimy” - Alberto Mizrahi,  najciekawsza osobowość wśród polskich artystek ostatnich lat, multiinstrumentalistka i muzyczny samouk - Karolina Cicha, która zainspirowana tekstami poetów żydowskich z terenów Podlasia stworzyła autorski program „Pozdrowienia z Jidyszlandu”, a także Kapela Klezmerska SIMCHA z czeskiej Ostravy i krakowski Bester Quartet, łączący tradycyjne melodie klezmerskie z muzyką klasyczną, jazzową i awangardową.

 SIMCHA to możliwość doświadczenia kultury żydowskiej w jej autentycznej przestrzeni. W  szulu wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego uczyć będą języka jidysz, hebrajskiego – w wersji współczesnej i biblijnej – a także ladino - języka Żydów z terenów dzisiejszej Hiszpanii. W koszernej stołówce razem z warszawską artystką Martą Krajewską poznamy tradycyjne techniki wycinanki żydowskiej, a na dziedzińcu synagogi codziennie odbywać się będą warsztaty taneczne. Wspólnie ze studentami wrocławskiej judaistyki przemierzać będziemy cmentarze Wrocławia, poznając tajemnice żydowskich nagrobków, ucząc się je odczytywać i dokumentować.

W tym roku również kolejna odsłona cieszących się ogromną popularnością warsztatów kulinarnych z Malką Kafką, restauratorką z Warszawy, wegetarianką, gospodynią programu „Koszer Macher”, która od kuchni wprowadzi nas w świat żydowskiej diaspory.

Dzieci doświadczą magii żydowskiej kultury poprzez zabawy teatralne z językiem jidysz, warsztaty plastyczne i taneczne, a także spektakl dla najmłodszych „Mendel Rosenbusch”, przygotowany przez Fundację Bente Kahan.

Zobaczyć będzie można trzy wystawy: kolekcję XIX-wiecznych drzeworytów „Żyd Niemalowany w grafice” w Muzeum Etnograficznym, zbiór fotografii Yale’a Stroma „Ostatni klezmerzy Europy Wschodniej” w Galerii Jadalnia, a także wystawę „Żydzi Polscy w Izraelu” przygotowaną przez Ambasadę Izraela na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem.

SIMCHA to niezwykłe spotkania z żydowskimi mieszkańcami Dolnego Śląska, Ambasadą Izraela w Warszawie, poezją Ewy Sonnenberg, twórcami filmu „Powrót Szymona” Sławkiem Grünbergiem i Katką Reszke, nowym rabinem Wrocławia Tysonem Herbergerem i jego żoną,  a także z wyjątkowym gościem tegorocznego Festiwalu klezmerem Yalem Stromem - skrzypkiem, pisarzem, kompozytorem i fotografem. Podczas Festiwalu również bogaty wybór wykładów. O czarnych Żydach Etiopii, o Żydach Sefardyjskich, koszerności, mykwie, legendach, języku jidysz, grafice żydowskiej i mistyce kobiecej opowiadać będą wykładowcy z Polski, USA i Izraela. Każdego wieczoru w synagodze otwarte projekcje filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”, a w Galerii Jadalnia spotkania z artystami Festiwalu SIMCHA. 

Tradycyjnie podczas Festiwalu odbędzie się jarmark żydowski na dziedzińcu. Wspólny spacer tym razem przeniesie nas w żydowską przeszłość ulicy Włodkowica. Na zakończenie Festiwalu rabin Tyson Herberger wyjaśni, czym jest Kabalat Szabat, poprowadzi otwarte nabożeństwo w synagodze oraz tradycyjną kolację szabatową.